Գիր սիրե, ղալամ սիրե, դավթար սիրե

Friday, October 21, 2022

 

                                          გაკვეთილის გეგმა

 

 

მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადინომერი: არმენაკ ასატრიან,  /07001009534/

 

მოსწავლეთა რაოდენობა: 15 მოსწავლე, სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლე არ მყავს.

საგანი: გეოგრაფია

კლასი: მე - 7                                                                                                                         გაკვეთილის თემა: ,,ლითოსფეროს სტიქიური მოვლენები .           გაკვეთილისტიპი: ინტეგრირებული

საგანი: გეოგრაფია

 

გაკვეთილის მიზანი:       

.მოსწავლე შეძლებს  ჩამოთვალოს ბუნებრივი მოვლენები და მოახდინოს მათი კლასიფიკაცია ენდოგენური და ეგზოგენური კუთხით;

 

 v  მოსწავლეშეძლებს აღწერ ბუნებაში  გავრცელებული სტიქიურიმოვლენების კატასტროფულ ხასიათ და მათგან მიღებული შედეგები;

 

 v  მოსწავლე შეძლებს გამოთქვას ვარაუდი ბუნებრივ-კატასტროფული მოვლენებისგან შესაძლო თავდაცვითი ღონისძიებების შესახებ;

 

გეო.VII.6. მოსწავლეს შეუძლია დაუკავშირს რელიეფის ფორმებ რელიეფწარმომქმნელ პროცესებს.

 

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

 

·      მსჯელობს მთიან რელიეფთან დაკავშირებულ ბუნებრივ-კატასტროფულ მოვლენებზე;

 

·      გამოთქვამს ვარაუდს ბუნებრივ-კატასტროფული მოვლენებისგან შესაძლო თავდაცვის ღონისძიებების შესახებ (მაგ.: სვანური არქიტექტურის შესაბამისობა გარემოსთან); 

 

N

აქტივობის აღწერა

მეთოდი/მეთოდები

კლასის ორგანიზების ფორმა

სასწავლო რესურსები

დრო

1.

N1 აქტივობის აღწერა: 

 

v  გაკვეთილის დასაწყისში  მოსწავლეები საკლასო ოთახში შემოსვლის დროს ყუთიდან იღებენ ფურცლებს, სადაც მითითებულია ჯგუფის ნომრები და სხდებიან შესაბამის ჯგუფში. (კლასი დაყოფილია  ხუთ    ჯგუფად,  რომელიც შედგება სამი წევრისგან).

 

v  ვესალმები  ჯგუფებს, ვკითხულობ მოსწავლეების სიას და ვაცნობ გაკვეთილის მიზანსა და შეფასების რუბრიკას სლაიდების გამოყენებით.

ჯგუფებად დაყოფა, მიზნებისა და შეფასების რუბრიკების გაცნობა

პროექტორი, ქაღალდის ყუთი, ფურცელი.

10 წუთი

2.

A ფაზა- გამოწვევა

აქტივობა N2.

 

 მასწავლებელი დაფაზე წერსსიტყვებს: „ბუნებრივიკატასტროფები და სთხოვს მოსწავლეებსჩამოთვალონრომელისტიქიურიმოვლენები იციანმათი პასუხები იწერებადაფაზე:მიწისძვრა,ვულკანის ამოფრქვევა,წყალდიდობაცუნამიტორნადო დასხვშემდეგ ასწავლებელი სთხოვსმოსწავლეებს,მოახდინონ ბუნებრივი კატასტროფების კლასიფიკაცია.(ენდოგენური და ეგზოგენური კუთხით)შემდეგ მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გამოკვეთონ ის კატასტროფები რომლებიც საქართველოს რელიეფისთვისაა დამახასიათებელი.

ასოციაციური რუკა

 

 

პრეზენტაცია

მთელი კლასი

ფორმატი, მარკერი

15

წუთი

3.

B ფაზა- ცოდნის კონსტრუირება

 

აქტივობა N3

 

  მასწავლებელი ჯგუფებს სათითაოდ აძლევს ფორმატსა და  ფერად მარკერებს. არქმევს  ყველას  სხვადასხვა სტიქიური მოვლენის სახელს  (მეწყერი, ღვარცოფი, ზვავი, კლდეზვავი და მიწისძვრა). შემდეგ კი აძლევს ინსტრუქციას: თითოეულ ჯგუფს გევალებათ ტექსტში აღნიშნული სტიქიური მოვლენის მოძებნა და მათი აღწერა შემდეგი სქემის მიხეით.

 

სქემის ნიმუში:

 

1. სტიქიის დასახელება (განმარტება)

2. გამომწვევ მიზეზები

3. შედეგები

4. თავიდან აცილების გზები

 

ჯგუფებს შეუძლიათ აღნიშნული დავალება წარმოადგინონ მათთვის სასურველი ფორმით (შესაძლებელია ნახატით).

 

 

პ რ ე ზ ე ნ ტ ა ც ი ა - 5 წუთი

დავალების შესრულების შემდეგ მასწავლებელი ჯგუფებს აძლევს  ინსტრუქციას:

·         ჯგუფის წევრებმა აირჩიონ მათთვის სასურველი პრეზენტატორი, რომელიც გააკრავს საკუთარი ჯგუფის  ნაშრომს კედელზე  და გააკეთებს  შესრულებული დავალების მოკლე პრეზენტაცია. 

 

·            პრეზენტაციისთვის ჯგუფის ყველა პრეზენტატორს ეძლევა დრო    ორი წუთი.

კითხვებზე პასუხი პრეზენტაცია

 

წერა

 

ჯგუფები ფასდებიან წინაწარ მომზადებული კრიტერიუმებით და განმავითარებელი კომენტარიებით

ჯგუფური

ფორმატი, ფერადი მარკერები, სახელმძღვანელო გლობუსზე

17 წუთი

4.

C ფაზა-რეფლექსია

N4 აქტივობის აღწერა-5 წუთი

 

 გაკვეთილის შეჯამებისის მიზნით მასწავლებელი იყეებს მეთოდს - 3,2,1. მოსწავლეებს სთხოვს დაასახელონ: სამი რაც ყველაზე საინტერესო იყო, ორი რაც ახალი იყო და ერთი რაზეც მეტი უნდათ, რომ იცოდნენ. პასუხებს წერს ფორმატზე.  

 

მასწავლებელი ავსებს 3,2,1 ცხრილს მოსწავლეების პასუხების მიხედვით. ხდება აზრების გაცვლა გამოცვლა, მსჯელობა და დასკვნების გამოტანა.

მეთოდი - 3,2,1 

მთელი კლასი

ფორმატი, მარკერი

5.

N5 აქტივობის აღწერა  - 2 წუთი

მოსწავლეების შეფასება:

დასკვნით   ნაწილში  მასწავლებელი განმავითარებელი შეფასების რუბრიკის გამოყენებით აფასებს ჯგუფების მუშაობას,

ხოლო ჯგუფების პრეზენტატორებს კი ქულებით პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკის გამოყენებით.

 

საშინაო დავალება - 1 წუთი

              

              პარაგრაფი N 24
 თემა : ,, ლითოსფეროს სტიქიური მოვლენები  "

 

საშინაოდავალებამოიძიონ საქართველოში მომხდარი ბუნებრივ-კატასტროფულ მოვლენებზე ინფორმაცია და წარმოგვიდგინონ მომდევნო გაკვეთილისთვის პრეზენტაციის სახით.    

ვერბარული

მთელი კლასი

ჯგუფების მუშაობის განმავითარებელი შეფასების რუბრიკა;

 

პრეზენტაციის  შეფასების რუბრიკა;

3  წთ

 

ჯგუფების მუშაობის განმავითარებელი შეფასების რუბრიკა

 

 

1

2

3

4

 

უჭირთ მსჯელობმთიან რელიეფთანდაკავშირებულბუნებრივ-კატასტროფულმოვლენებზე;

აქვთ მცდელობაიმსჯელონ მთიანრელიეფთანდაკავშირებულბუნებრივ-კატასტროფულმოვლენებზე;

მსჯელობენ  მთიანრელიეფთანდაკავშირებულბუნებრივ-კატასტროფულმოვლენებზე,

არგუმენტირებულადმსჯელობენ მთიანრელიეფთანდაკავშირებულბუნებრივ-კატასტროფულმოვლენებზე;

უჭირთ გამოთქვანვარაუდი ბუნებრვ-კატასტროფულიმოვლენებისგანშეაძლო თავდაცვისონისძიებებისშესახებ.

აქვთ მცდელობაგამოთქვავარაუდბუნებრივ-კატასტროფულიმოვლენებისგანშესაძლოთავდაცვისღონისძიებებისშესახებ

გამოთქვამენ  ვარაუდსბუნებრივ-კატასტროფულიმოვლენებისგან შესაძლო თავდაცვისღონისძიებების შესახებ

არგუმენტირებულადგამოთქვამენ ვარაუდსბუნებრივ-კატასტროფულიმოვლენებისგანშესაძლო თავდაცვისღონისძიებების 

შესახებ

 

 

პრეზენტაციის  შეფასების რუბრიკა

 

 

 

კრიტერიუმები

1

2

3

4

მოსწავლე განარჩევსსტიქიებისგანმიღებულ შედეგებს

მოსწავლე ვერ განარჩევს სტიქიებისგან მიღებულ შედეგებს

მოსწავლე განარჩევს სტიქიებისგან მიღებულ შედეგებს უშვებს უზუსტობებს

მოსწავლე სწორად განარჩევს სტიქიებისგან  მიღებულ შედეგებს

მოსწავლე განარჩევს და არგუმენტირებულად აჯგუფებს სტიქიებისგან მიღებულ შედეგებს

თემის გასაგებად წარმოდგენა

დარღვეულია ლოგიკა და ბუნდოვანია

ნაწილობრივ გასაგებია და განმარტებას მოითხოვს

ლოგიკურად არის აგებული, შეინიშნება მცირედი ხარვეზები

თემა ლოგიკურად არის აგებული წარმოდგენილი საკითხები ნათელი და გასაგებია.

დროის ლიმიტი

ვერ აკონტროლებს დროს

ცდილობს მაგრამ ვერ ახერხებს დროის გადანაწილებას.

მცირე დროის აცდენა

სრულიედ აქვს დრო გადანაწილებული

 

 

 


No comments:

Post a Comment