Գիր սիրե, ղալամ սիրե, դավթար սիրե

Tuesday, December 6, 2022

 

        სამოდელო  გაკვეტილის  გეგმა

        ჩემი  საქართველო  მე-6 კლასსი

 გაკვეთილის თემა:

Առևտուրը, արհեստագործությունը և քաղաքային կյանքը Սամցխե- Ջավախեթիում

საგანი:

  ჩემი  საქართველო

გაკვეთილის მიზანი:       

  გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეები გაიგებენ, ახსნიან, აღწერენ, შეადარებენ, შექმნიან, გააანალიზებენ, პრობლემას გადაჭრიან.

 გაკვეთილის ტიპი:

  კომბინირებული

ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:

(II)1  (II)2 (II)12 (II)13

Դասի ընթացքը

Ակտիվություն 1. Ցույց տալ Վարձիայի և Ռաբաթի նկարները և խնդրել աշակերտներին գուշակել թե որ քաղաքների մասին է խոսքը: Խոսել թե ինչով էին զբաղվում  բնակչությունը՝ խաղողի մշակումը, փայտի և այլ մթերքների վաճառքը  հատկապես գետով: Թվարկել  գետերն ու լճերը, ցույց տալ քարտեզին  (7-րոպե)

 

Ակտիվություն 2. . Մինի դասախոսություն  Սամցխե-Ջավախեթի բնակչության և նրա տնտեական գործունեության  մասին: (5-րոպե)

 

Ակտիվություն 3.Սամցխեում  առևտրի կարևոր մթերք էր պանիրը:Պանրի  և  նրա տեսակների  ու պատրաստման մասին: Կոխած պանիր: Հաշվել տալ թե ինչքան գումար կպահանջվի իրենց ընտանիքի համար՝ շուկայից առևտուր անելու համար: Կլիպչատ: (7 րոպե):

Ակտիվություն 4. Քաղաքային ոսկերիչների՝ «ղվինչերների»  և այլ արհեստավորների ու ու նրանց ստեղծած համքարարությունների մասին(5 րոպե)

 

Ակտիվություն 5. Ինչ գիտեմ և ինչ եմ կարող (18 րոպե):

 

 

Գնահատումը

Ընթացիկ առաջադրանքի գնահատման խորագիր(3րոպե)

Ռեսուրսներ

Դասագիրք, գրատախտակ, կավիճ, թերթեր, բուրդ, իլիկ, գրտնակ, տնայնագործական առարկաներ, համակարգիչ, պրոեկտոր, կլիպչատներ:

 Դասարանական մենեջմենթը

Ամբողջ դասարանը, անհատապես

ՈՒնեցած  գիտելիքը

Սամցխե- Ջավախեթի աշխարհագրական բնութագիրը

 

 )

Sunday, November 20, 2022

11-րդ դասարանի աշխարհագրության համար

ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ 

Քաղաքականությունը հունարեն «polis» (քաղաք-պետություն) և «techné» (գիտություն) բառերի համակցություն է և նշանակում է պետական ​​կառավարման գիտություն։ Ժամանակակից իմաստով քաղաքականությունը ներառում է բոլոր այն գաղափարախոսությունները, ռազմավարությունները կամ գործունեությունը, որոնք կապված են պետության  կառավարման և այլ պետությունների հետ հարաբերությունների հետ։ Մաքիավելիի խոսքերով՝ «Ամեն ինչ քաղաքականություն չէ, բայց քաղաքականությունը հետաքրքրված է ամեն ինչով»։Կարելի է ասել, որ քաղաքականությունն իր մեջ ներառում է պետական ​​մարմինների դասավորվածության ու փոխկախվածության, տնտեսական, սոցիալական, մշակութային ոլորտների, երկրի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության ռազմավարության և շատ այլ հարցեր։ Լայն իմաստով քաղաքականությունը ներառում է այն ամենը, ինչ կապված է ցանկացած սոցիալական սուբյեկտի կազմակերպման և գործունեության սկզբունքների և կանոնների հաստատման և դրանց կիրարկման ապահովման հետ: Այս խնդիրների նկարագրման և համակարգման արդյունքում ձևավորվում է քաղաքական գաղափարախոսություն, որը բնութագրում է հասարակության պետական ​​կառավարման և կազմակերպման ոճը, պետություն/իշխանություն և անհատ հարաբերություններն ու փոխկապվածությունը։ Ընդհանրապես, քաղաքական գաղափարախոսությունների և  հոսանքների ցանկացած դասակարգում միայն պայմանական է և արտացոլում է միայն հիմնական միտումները։                                                                                                       Ավանդաբար քաղաքական գաղափարախոսությունները բաժանվում են աջակողմյան և ձախակողմյան հոսանքների՝ կախված նրանից, թե որ արժեքները (ավանդական կամ նորարարական) են համարվում երկիրը առաջ տանելու և քաղաքացիների բարեկեցությունն ապահովելու լավագույն միջոցը։ Պատմականորեն ձախ-աջ եզրույթները կապված են Ֆրանսիական հեղափոխությունից հետո (1789 թ.) ժամանակաշրջանի հետ. , գտնվում էին դահլիճի աջ կողմում, իսկ  հակառակորդները՝ բուրժուազիայի ներկայացուցիչները՝ ձախ կողմում։Աջակողմյան միտումը կենտրոնացած է ազգային, ավանդական արժեքների շուրջ և, հետևաբար, ավելի պահպանողական է: Աջերը սատարում են ուժեղ պետությանը, որի հիմնաքարը բարոյական արժեքներն են, օրենքի կիրարկումն ու անհատական ​​պատասխանատվությունը։ Ձախ գաղափարախոսությունները, դասական իմաստով, հիմնված են սոցիալական արդարության վրա և որպես հիմնական արժեքներ ճանաչում են սոցիալական հավասարությունը, համերաշխությունն ու առաջադեմությունը։ Քաղաքական մտքի և դոկտրինների զարգացմանը զուգընթաց սովորական է, որ տարբեր գաղափարախոսություններ իրենցից վերցված տարրերը հատում կամ միավորում են նոր քաղաքական հոսանքների մեջ, որոնք հաճախ անվանում են կենտրոնամետ, քանի որ դրանք ինչ-որ կերպ համատեղում և հավասարակշռում են ձգտումներն ու արժեքները։ պահպանողականների և ազատականների; ․․Ինչ վերաբերում է կոնկրետ քաղաքական գաղափարախոսություններին, ապա դրանք շատ են և այստեղ կանդրադառնանք միայն հիմնական ամենատարածված գաղափարախոսություններին։    Լիբերալիզմը քաղաքական գաղափարախոսություն է, որը հիմնված է ազատության և հավասարության գաղափարի վրա, որում պետության շարժիչ ուժը համարվում է անձի ազատ կամքը և հասարակության յուրաքանչյուր անդամի անհատական ​​պատասխանատվությունը։ Լիբերալ գաղափարախոսությունը ճանաչում և հարգում է մարդու իրավունքները, բաց է բոլոր առաջադեմ նորարարությունների և բարեփոխումների համար, այդ իսկ պատճառով լիբերալ գաղափարախոսությունը ավանդաբար հակադրվում է պահպանողականությանը: Լիբերալ գաղափարախոսության համաձայն՝ պետությունը պետք է նվազագույնը միջամտի անհատների գոյությանը և պետք է կառավարի միայն այն ոլորտները, որոնք անհատները չեն կարող կարգավորել։Լիբերալիզմը, զուտ քաղաքական տեսակետից, նման է սոցիալիստական ​​գաղափարախոսությանը, սակայն դրանց հիմնական և շատ կարևոր տարբերությունը մասնավոր սեփականության և անհավասարությունների վերացման ուղիների մեջ է։ Լիբերալիզմին՝ որպես քաղաքական գաղափարախոսության կողքին, հաճախ հիշատակվում է  նույն շուկայական տնտեսությունը, որը պահանջում է նվազագույն պետական ​​միջամտություն մասնավոր սեփականության ևարտադրության մեջ, ինչը արմատապես տարբերվում է սոցիալիստական ​​մոտեցումներից։                                                                   Պահպանողականությունն ավանդաբար կապված է աջ թևի հետ և ընդգծում է հարգանքը հին, ավանդական արժեքների նկատմամբ: Հետևաբար, պահպանողականները զգուշավոր են կամ ամբողջությամբ մերժում են արմատական ​​բարեփոխումների ուղին։ Պահպանողականները կարծում են, որ սոցիալական անհավասարությունը բնական երևույթ է, և դրա ամբողջական վերացումը պարզապես անհնար է։ Պահպանողականների համար մասնավոր սեփականությունը սուրբ է, և պետության կողմից ցանկացած միջամտություն կամ սահմանափակում հավասարազոր է աղետի: Սրանում պահպանողականությունը հակադրվում է սոցիալիստական ​​գաղափարախոսությանը։ Պահպանողականությունը, ինչպես լիբերալիզմը, չի հակադրվում կամ ժխտում մարդու իրավունքներին ու հիմնարար ազատություններին, սակայն, ի տարբերություն լիբերալիզմի, ուժեղ պետությունը դասում է մարդու ազատ կամքի և անհատական ​​ազատությունների առաջ և առաջնահերթություն է համարում անվտանգությունն ու կարգուկանոնը։                                                                                                                         Սոցիալիզմը բավականին տարածված, տիպիկ ձախակողմյան քաղաքական գաղափարախոսություն է, որի հիմնական հենարանը սոցիալական հավասարության գաղափարն է, ավելի ճիշտ՝ անհավասարությունը հնարավորինս նվազեցնելու գաղափարը։ Սոցիալիստական ​​գաղափարախոսության հետևորդների կարծիքով՝ պետությունը պետք է առավելագույն ջանքեր գործադրի մարդկանց միջև սոցիալական անհավասարությունը վերացնելու համար և այդ նպատակով պետական ​​բյուջեի հաշվին պետք է օգնի սոցիալապես անապահով խավերին և գործազուրկներին։Սոցիալիզմը չի հակադրվում մասնավոր սեփականությանը, սակայն կարծում է, որ բարեկեցության սկիզբը դեռ անցնում է պետական ​​սեփականության և պետական ​​տնտեսական կանոնակարգերի միջով։ Ինչպես նշեցինք, այս մոտեցումը արմատապես հակասում է լիբերալ տնտեսագիտության գաղափարներին։ Ինչպես նշում են շատ հեղինակներ, առաջին հայացքից սոցիալիզմի ձգտումը դեպի հավասարություն և բարեկեցություն կարող է գրավիչ թվալ, սակայն շատ պետությունների օրինակները հստակ ցույց են տալիս, որ պետական ​​միջամտությունը սոցիալական և տնտեսական խնդիրները լուծում է միայն կարճաժամկետ հեռանկարում, քանի որ. ընդհանուր փողի (բյուջեի) և այս կամ այն ​​միջոցների հաշվին օգնություն տրամադրելը Տնտեսական ակտիվության կանոնավոր խթանումը, ի վերջո, ավելի շատ նպաստում է միջին խավերի աղքատացմանը, քան աղքատության հաղթահարմանը` սոցիալական աջակցության համար անհրաժեշտ հարկերի ավելացման պատճառով։                                                                                                           Ֆաշիզմը արմատական ​​աջակողմյան, տոտալիտար-ազգայնական գաղափարախոսություն է, որը ծագել է Իտալիայում Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ և իր գագաթնակետին է հասել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակաշրջանի Գերմանիայում: Ֆաշիզմի գաղափարախոսությունը հիմնված է ռասայական և/կամ ազգային գերազանցության վրա։ Ֆաշիստները կարծում են, որ ազգը պետք է միավորվի՝ պաշտպանելու իր ինքնությունը, ավանդույթներն ու մաքրությունը և միասին կանգնի այդ ինքնությունը ոչնչացնել ցանկացող «թշնամու» դեմ։ Ի վերջո, ֆաշիստական ​​գաղափարախոսությունը վերածվում է մի ձևի, որտեղ կեղծ հայրենասիրական կարգախոսների և երևակայական «թշնամիների» դեմ պայքարի պատրվակով սահմանափակվում են մարդուիրավունքներն ու ազատությունները, հալածվում են տարբեր համոզմունքների կամ ծագման մարդիկ։

Friday, October 21, 2022

 

                                          გაკვეთილის გეგმა

 

 

მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადინომერი: არმენაკ ასატრიან,  /07001009534/

 

მოსწავლეთა რაოდენობა: 15 მოსწავლე, სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლე არ მყავს.

საგანი: გეოგრაფია

კლასი: მე - 7                                                                                                                         გაკვეთილის თემა: ,,ლითოსფეროს სტიქიური მოვლენები .           გაკვეთილისტიპი: ინტეგრირებული

საგანი: გეოგრაფია

 

გაკვეთილის მიზანი:       

.მოსწავლე შეძლებს  ჩამოთვალოს ბუნებრივი მოვლენები და მოახდინოს მათი კლასიფიკაცია ენდოგენური და ეგზოგენური კუთხით;

 

 v  მოსწავლეშეძლებს აღწერ ბუნებაში  გავრცელებული სტიქიურიმოვლენების კატასტროფულ ხასიათ და მათგან მიღებული შედეგები;

 

 v  მოსწავლე შეძლებს გამოთქვას ვარაუდი ბუნებრივ-კატასტროფული მოვლენებისგან შესაძლო თავდაცვითი ღონისძიებების შესახებ;

 

გეო.VII.6. მოსწავლეს შეუძლია დაუკავშირს რელიეფის ფორმებ რელიეფწარმომქმნელ პროცესებს.

 

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

 

·      მსჯელობს მთიან რელიეფთან დაკავშირებულ ბუნებრივ-კატასტროფულ მოვლენებზე;

 

·      გამოთქვამს ვარაუდს ბუნებრივ-კატასტროფული მოვლენებისგან შესაძლო თავდაცვის ღონისძიებების შესახებ (მაგ.: სვანური არქიტექტურის შესაბამისობა გარემოსთან); 

 

N

აქტივობის აღწერა

მეთოდი/მეთოდები

კლასის ორგანიზების ფორმა

სასწავლო რესურსები

დრო

1.

N1 აქტივობის აღწერა: 

 

v  გაკვეთილის დასაწყისში  მოსწავლეები საკლასო ოთახში შემოსვლის დროს ყუთიდან იღებენ ფურცლებს, სადაც მითითებულია ჯგუფის ნომრები და სხდებიან შესაბამის ჯგუფში. (კლასი დაყოფილია  ხუთ    ჯგუფად,  რომელიც შედგება სამი წევრისგან).

 

v  ვესალმები  ჯგუფებს, ვკითხულობ მოსწავლეების სიას და ვაცნობ გაკვეთილის მიზანსა და შეფასების რუბრიკას სლაიდების გამოყენებით.

ჯგუფებად დაყოფა, მიზნებისა და შეფასების რუბრიკების გაცნობა

პროექტორი, ქაღალდის ყუთი, ფურცელი.

10 წუთი

2.

A ფაზა- გამოწვევა

აქტივობა N2.

 

 მასწავლებელი დაფაზე წერსსიტყვებს: „ბუნებრივიკატასტროფები და სთხოვს მოსწავლეებსჩამოთვალონრომელისტიქიურიმოვლენები იციანმათი პასუხები იწერებადაფაზე:მიწისძვრა,ვულკანის ამოფრქვევა,წყალდიდობაცუნამიტორნადო დასხვშემდეგ ასწავლებელი სთხოვსმოსწავლეებს,მოახდინონ ბუნებრივი კატასტროფების კლასიფიკაცია.(ენდოგენური და ეგზოგენური კუთხით)შემდეგ მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გამოკვეთონ ის კატასტროფები რომლებიც საქართველოს რელიეფისთვისაა დამახასიათებელი.

ასოციაციური რუკა

 

 

პრეზენტაცია

მთელი კლასი

ფორმატი, მარკერი

15

წუთი

3.

B ფაზა- ცოდნის კონსტრუირება

 

აქტივობა N3

 

  მასწავლებელი ჯგუფებს სათითაოდ აძლევს ფორმატსა და  ფერად მარკერებს. არქმევს  ყველას  სხვადასხვა სტიქიური მოვლენის სახელს  (მეწყერი, ღვარცოფი, ზვავი, კლდეზვავი და მიწისძვრა). შემდეგ კი აძლევს ინსტრუქციას: თითოეულ ჯგუფს გევალებათ ტექსტში აღნიშნული სტიქიური მოვლენის მოძებნა და მათი აღწერა შემდეგი სქემის მიხეით.

 

სქემის ნიმუში:

 

1. სტიქიის დასახელება (განმარტება)

2. გამომწვევ მიზეზები

3. შედეგები

4. თავიდან აცილების გზები

 

ჯგუფებს შეუძლიათ აღნიშნული დავალება წარმოადგინონ მათთვის სასურველი ფორმით (შესაძლებელია ნახატით).

 

 

პ რ ე ზ ე ნ ტ ა ც ი ა - 5 წუთი

დავალების შესრულების შემდეგ მასწავლებელი ჯგუფებს აძლევს  ინსტრუქციას:

·         ჯგუფის წევრებმა აირჩიონ მათთვის სასურველი პრეზენტატორი, რომელიც გააკრავს საკუთარი ჯგუფის  ნაშრომს კედელზე  და გააკეთებს  შესრულებული დავალების მოკლე პრეზენტაცია. 

 

·            პრეზენტაციისთვის ჯგუფის ყველა პრეზენტატორს ეძლევა დრო    ორი წუთი.

კითხვებზე პასუხი პრეზენტაცია

 

წერა

 

ჯგუფები ფასდებიან წინაწარ მომზადებული კრიტერიუმებით და განმავითარებელი კომენტარიებით

ჯგუფური

ფორმატი, ფერადი მარკერები, სახელმძღვანელო გლობუსზე

17 წუთი

4.

C ფაზა-რეფლექსია

N4 აქტივობის აღწერა-5 წუთი

 

 გაკვეთილის შეჯამებისის მიზნით მასწავლებელი იყეებს მეთოდს - 3,2,1. მოსწავლეებს სთხოვს დაასახელონ: სამი რაც ყველაზე საინტერესო იყო, ორი რაც ახალი იყო და ერთი რაზეც მეტი უნდათ, რომ იცოდნენ. პასუხებს წერს ფორმატზე.  

 

მასწავლებელი ავსებს 3,2,1 ცხრილს მოსწავლეების პასუხების მიხედვით. ხდება აზრების გაცვლა გამოცვლა, მსჯელობა და დასკვნების გამოტანა.

მეთოდი - 3,2,1 

მთელი კლასი

ფორმატი, მარკერი

5.

N5 აქტივობის აღწერა  - 2 წუთი

მოსწავლეების შეფასება:

დასკვნით   ნაწილში  მასწავლებელი განმავითარებელი შეფასების რუბრიკის გამოყენებით აფასებს ჯგუფების მუშაობას,

ხოლო ჯგუფების პრეზენტატორებს კი ქულებით პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკის გამოყენებით.

 

საშინაო დავალება - 1 წუთი

              

              პარაგრაფი N 24
 თემა : ,, ლითოსფეროს სტიქიური მოვლენები  "

 

საშინაოდავალებამოიძიონ საქართველოში მომხდარი ბუნებრივ-კატასტროფულ მოვლენებზე ინფორმაცია და წარმოგვიდგინონ მომდევნო გაკვეთილისთვის პრეზენტაციის სახით.    

ვერბარული

მთელი კლასი

ჯგუფების მუშაობის განმავითარებელი შეფასების რუბრიკა;

 

პრეზენტაციის  შეფასების რუბრიკა;

3  წთ

 

ჯგუფების მუშაობის განმავითარებელი შეფასების რუბრიკა

 

 

1

2

3

4

 

უჭირთ მსჯელობმთიან რელიეფთანდაკავშირებულბუნებრივ-კატასტროფულმოვლენებზე;

აქვთ მცდელობაიმსჯელონ მთიანრელიეფთანდაკავშირებულბუნებრივ-კატასტროფულმოვლენებზე;

მსჯელობენ  მთიანრელიეფთანდაკავშირებულბუნებრივ-კატასტროფულმოვლენებზე,

არგუმენტირებულადმსჯელობენ მთიანრელიეფთანდაკავშირებულბუნებრივ-კატასტროფულმოვლენებზე;

უჭირთ გამოთქვანვარაუდი ბუნებრვ-კატასტროფულიმოვლენებისგანშეაძლო თავდაცვისონისძიებებისშესახებ.

აქვთ მცდელობაგამოთქვავარაუდბუნებრივ-კატასტროფულიმოვლენებისგანშესაძლოთავდაცვისღონისძიებებისშესახებ

გამოთქვამენ  ვარაუდსბუნებრივ-კატასტროფულიმოვლენებისგან შესაძლო თავდაცვისღონისძიებების შესახებ

არგუმენტირებულადგამოთქვამენ ვარაუდსბუნებრივ-კატასტროფულიმოვლენებისგანშესაძლო თავდაცვისღონისძიებების 

შესახებ

 

 

პრეზენტაციის  შეფასების რუბრიკა

 

 

 

კრიტერიუმები

1

2

3

4

მოსწავლე განარჩევსსტიქიებისგანმიღებულ შედეგებს

მოსწავლე ვერ განარჩევს სტიქიებისგან მიღებულ შედეგებს

მოსწავლე განარჩევს სტიქიებისგან მიღებულ შედეგებს უშვებს უზუსტობებს

მოსწავლე სწორად განარჩევს სტიქიებისგან  მიღებულ შედეგებს

მოსწავლე განარჩევს და არგუმენტირებულად აჯგუფებს სტიქიებისგან მიღებულ შედეგებს

თემის გასაგებად წარმოდგენა

დარღვეულია ლოგიკა და ბუნდოვანია

ნაწილობრივ გასაგებია და განმარტებას მოითხოვს

ლოგიკურად არის აგებული, შეინიშნება მცირედი ხარვეზები

თემა ლოგიკურად არის აგებული წარმოდგენილი საკითხები ნათელი და გასაგებია.

დროის ლიმიტი

ვერ აკონტროლებს დროს

ცდილობს მაგრამ ვერ ახერხებს დროის გადანაწილებას.

მცირე დროის აცდენა

სრულიედ აქვს დრო გადანაწილებული